Botoks

Botoks günlük yaşamımızda gülme, ağlama ve benzeri mimiklerimizin sıklıkla kullanımı sonucunda küçük kaslarımızın kasılmasıyla ortaya çıkan çizgilerin giderilmesinde kullanılan estetik cerrahi yöntemidir. Bu yöntemin hiçbir tehlikesi yoktur. Yan etkisi ise yok denecek kadar az olması nedeniyle tercih edilen yöntemler arasındadır. Küçük kaslarımızın sık kasılmasıyla oluşan çizgiler zamanla derinleşip rahatsız edici bir hal almaktadır. Çoğunlukla göz çevresi, ağız çevresi, alın, boyun ve yanaklarda oluşan çizgilere (sarkmalara) uygulanmakta bir diğer kullanım alanı ise terlemeyi engellemek için koltuk altında bulunan ter bezlerine uygulanmasıdır. Botoks uygulamasında kullanılan ana madde clostridium botulinum isimli bakteriden elde edilir. Bu madde kırışıklıklarımızın oluştuğu yerde bulunan küçük kaslarımıza enjekte edilerek kaslarımızın gevşemesine yardımcı olur böylece kırışıklıkların oluşması engeller.

Botoksun Uygulanamayacağı Durumlar

Botoksun bazı özel durumlarda uygulanması önerilmemektedir. Bu özel durumlardan birisi anne bebek sağlığı açısından hamilelik ve emzirmedönemidir. Bu dönemlerde yapılması önerilmez. Diğer bir durum ise kas-sinir hastalıkları bulunan bireylerdir. Bunun nedeni ise botoksun kasları etkileyen bir uygulama olmasıdır. Bu yüzden kas-sinir hastalığı olan bireylere yapılmamaktadır. Botoks öncesinde aspirin ve ona benzer etkisi bulunan ilaç kullanılması durumunda botoks işlemi uygulamamaktadır. Bu özel durumlar dışında 18 yaşından büyük herkese uygulanabilmektedir.

Botoks Uygulaması ve Süresi

Botoks işlemine uygulanacak bölgenin belirlenip işaretlenmesiyle başlanır. İşlem sırasında acı hissedilmemesi için krem veya uyuşturmak için anestezi yapılır. Bu işlem sayesinde botoks yapılırken acı hissedilmez. Sadece iğnenin girdiği bölgelerde batma hissedilebilir. Bölgenin uyuşması sağlandıktan sonra ince uçlu iğnelerle belirlenen bölgeye sıvı enjekte edilerek yaklaşık olarak 10-15 dakika içinde işlem tamamlanır.

Botoksun Yan Etkileri

Botoks işleminin yan etkisi yok denecek kadar azdır. Botoks sonrasında hafif bir baş ağrısı gözlenebilir.

Botoks Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Botoks sonrasında cilt yapısına bağlı olarak hafif kızarıklar oluşabilir, onun dışında iğnenin girdiği yerlerde çok hafif sızlama hissedilebilir. Bunların günlük yaşamınıza olumsuz bir etkisi olmaz ve yaşamınıza kolaylıkla geri dönebilirsiniz. Botoks yapıldığı gün enjekte edilen sıvının yapıldığı şekilde kalması için başın dik durmasına dikkat edilmelidir. Botoks işleminin yapıldığı gün ve daha sonrasındaki 3-4 gün yüz üstü yatılmamasına ve botoks uygulanan bölgesini kaşımamaya dikkat etmelisiniz.

Botoks Kalıcılığı

Botoks etkisini yapıldığı ilk günden göstermemektedir . Botoksun etkisi 4 – 5. günden sonra yavaş yavaş belli olmaktadır. Botoksun tam olarak etkisi yaklaşık 10-15 gün sonunda ortaya çıkmaktadır. Bu süre sonunda istenilen görünüme sahip olmak mümkündür. Botoksun kalıcılık süresi bünyeye bağlı olarak farklılık göstermekle birlikte yaklaşık 4 – 6 aydır. Bu süre sonunda tekrar edilmesi faydalı olacaktır. Botoks tekrar edildikten sonra kırışıkların oluşumunda azalma gözlemlenmiştir.

Bir cevap yazın