Burun estetiği burunda mevcut olan eğrilikeşitsizlik ve nefes alma problemi gibi farklı nedenlerden dolayı yapılan bir estetik ameliyattır. Burun estetik ameliyatı ile burunda bulunan sağlık problemleri giderilerek kişinin istediği görünüme kavuşması sağlanır.

Burun estetik ameliyatında gelişim göz önünde bulundurulduğu için yapılması önerilen yaş 18 ve daha sonrasıdır. Nefes alma problemi veya burundaki eğrilikten kaynaklanan farenjitdamak gelişiminde bozukluk gibi ciddi sağlık problemi bulunan çocuklara gelişimini etkilememesine dikkat edilerek 16 yaşından itibaren yapılabilmektedir. Burun estetiğinde üst yaş sınırı ise bulunmamaktadır.

Burun estetiği yaptırmaya karar verildikten sonra hastanın devamlı kullandığı aspirin gibi ilaçlar varsa doktoruna bildirmelidir. Sigara kullanıyorsa ameliyattan bir süre önce kullanmayı bırakmalıdır.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Burun estetiği ameliyatı genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılmaktadır. İki anestezi türünde de ameliyat anında hiçbir şey hissedilmez. Genel anestezide uyur vaziyette olunmasından dolayı hastaların daha rahat  ve stressiz bir ameliyat geçirmesi için en çok tercih edilen yöntemdir. Ameliyat anında ve sonrasında genellikle ağrı, sızı olmamaktadır. Burun estetiği ameliyatına burun deliklerine kesi atılarak başlanır. Yapılan bu işlemin ardından burunda bulunan problem giderilir ve burun içine silikon, üstüne plastik alçı koyularak ameliyat tamamlanır. Bu işlemler yaklaşık olarak 2 saatsürmektedir.

Burun Estetiği Sonrası

Burun estetiği ameliyatından sonra kontroller tamamlanarak aynı gün taburcu olmak mümkündür. Burun estetiği sonrası burunda ödemden kaynaklanan şişlikler ve burun çevresindeki bölgelerde morarma olması normaldir. Bu şişlik ve morarmayı aza indirmek için ameliyattan hemen sonrabuz uygulaması yapmak çok önemlidir. Burundaki ödem ilk 3 gün çok fazladır 4. günden itibaren yavaş yavaş azalmaya başlar. Burundaki silikonlar yaklaşık 1 hafta içinde acısız bir şekilde alınmaktadır. Silikonlar alındıktan sonra çok daha rahat nefes almaya başlarsınız. Burun üstündeki plastik alçı ise yaklaşık olarak 10 gün sonra çıkarılmaktadır. Alçı çıktıktan sonra ise son olarak burun üstüne özel bantlar yapıştırılır. Burun estetiği ameliyatından sonra burunda görünen hiçbir iz ve dikiş olmamaktadır. Burun içinde mevcut olan dikişler ise kendiliğinden eriyen dikişlerdir bu nedenle alınmasına gerek yoktur. Bu süre zarfında akıntılar ve burunda hissizlik olması normaldir. Burundaki ödemin geçmesi ve burnun iyileşmesi 6 ayı bulmaktadır. Burunda istenilen görünüme kavuşmak ise ancak 12 ayın sonunda mümkündür.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Burun estetiği sonrası dik ve sırt üstü yatılmaya dikkat edilmelidir.
  • Katı yiyecekler ve asitli içecekler tüketilmemelidir.
  • Dişler fırçalanırken yumuşak kıllı fırça tercih edilmeli ve yumuşak hareketlerle fırçalanmalıdır.
  • Basınç olan ortamlardan uzak durulmalıdır.
  • Burun darbelere ve kazalara karşı korunmalıdır.
  • Efor sarf edilmesi gereken sporlar bir süre yapılmamalıdır.
  • Duş alırken burunda bulunan bantların ıslanmamasına dikkat edilmelidir.
  • Burun estetiği ameliyatından sonra bir süre gözlük kullanılmamalıdır.
  • Burun estetiğinden sonra bir süre sigara kullanılmamalıdır.

Bir cevap yazın