Meme Estetiği

[yasr_visitor_votes size="large"]

Kadınlığın ve anneliğin simgesi olarak düşünülen çeşitli nedenlerden dolayı istenilen boyutta, dolgunlukta ve diklikte olmaması yada eşitsizlikler bulunması nedeniyle memeye istenilen şekil verilmesi için yapılan bir estetik cerrahi yöntemidir. Ameliyatla hamilelikten sonra emzirme nedeniyle oluşan deformeler ya da aşırı kilo kaybı nedeniyle oluşan sarkmalar gibi problemler giderilir ve meme istenilen boyuta, dolgunluğa getirilir.

Meme estetiği ameliyatına karar verirken doğum öncesi ve sonrası iyi planlanmalıdır. Ameliyattan sonra gerçekleştirilecek hamilelik yapılacak işlemde deforme oluşmasını sağlayabilmektedir. Hasta, sigara kullanıyorsa ameliyat öncesi ve sonrası bir süre kullanmaması gerekmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı

Meme büyütme ameliyatına karar verdikten sonra yapılacak kişinin kilosuna, boyuna, göğüs kafesi boyutuna, hastanın isteğine ve memenin dolgunluğu gibi durumlara  bağlı olarak ölçümler yapılarak meme büyütme ameliyatı planlanır. 18 - 20 yaşlardan itibaren yapılabilmektedir. Meme büyütme ameliyatında tercih edilen yöntem genel anestezidir.

Meme büyütme ameliyatı iki yöntem kullanılarak yapılmaktadır. İlk ve en çok tercih edilen yöntem silikon protezdir. Diğer yöntem ise vücudun uygun bir yerinden alınan yağın memeye enjekte edilmesiyle yapılan bir büyütme yöntemidir. Bu iki yöntemden ileriye dönük olarak düşünüldüğünde en sağlıklı olan yöntem silikondur. Yağ dokusu kullanılarak yapılan yöntemin kalıcılık süresi çok az olmaktadır.

Silikon olarak iki çeşit protez bulunmaktadır; damla (anatomik) silikon ve yuvarlak silikon olarak adlandırılır.Bu protezler arasından ülkemizde en çok tercih edilen yuvarlak silikondur. Silikonlar hastanın tercihine, gövde uzunluğuna ve kilosuna bağlı olarak tercih edilir. Protezlerin dışı silikondandır ancak içinde bulunan maddeler silikon ve serum sıvı olarak değişebilmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Meme büyütme ameliyatında kullanılan 4 farklı yöntem bulunmaktadır;  meme başından, koltuk altından, meme altından veya göbeğe kesi atılarak yapılan yöntemlerdir. Hastanın durumuna bakılarak verilecek şekil, boyut düşünülerek kontroller yapılarak hangi yöntemin doğru olacağına karar verilir. Karar doğrultusunda yapılacak bölgeye kesi atılarak silikon yerleştirilir ve kapatılır böylece ameliyat tamamlanır. Ameliyattan sonra tercihen kendiliğinden yok olan dikişler tercih edilir. Genellikle hastaların doğal kıvrımlarına denk gelecek yere kesi atılır ve iz olmaması sağlanır. Oluşabilecek olan izin rengi zamanla açılarak yok olacaktır.

Ameliyat süresi ortalama olarak 1 saat sürmektedir. Ameliyattan sonra hasta kendini zorlamadığı sürece pek ağrı hissedilmez ancak yapılan işlemden dolayı oluşan dolgunluk hissi rahatsız edebilir. Ameliyattan sonra hastanın kontrolleri tamamlanarak hasta aynı gün veya ertesi gün taburcu edilebilir. Ameliyattan sonraki  3 gün şişlik ve ödem olabilir. Bunlar 3 günden sonra yavaş yavaş azalacaktır. Ameliyattan sonra silikonun olduğu yere bant yapılır ve hasta üzerine sporcu sütyeni giyer.

Meme Küçültme Ameliyatı

Memenin genetik nedenlerden dolayı fazla büyük olması görünüm açısından bir sorun olduğu gibi omuz, sırt ağrıları gibi sağlık problemlerine neden olmaktadır. Meme büyüklüğü sağlık problemlerinin yanında özgüven problemi, koku, kaşıntı, hareket etmede kısıtlama gibi nedenlere de sebep olmaktadır. Meme büyüklüğü bu problemlere neden olmasından dolayı estetik cerrahi yöntemiyle küçültülüp bütün problemlerin ortadan kalkması sağlanır. Meme küçültme ameliyatı genel anestezi yöntemiyle 2 - 3 saat içinde tamamlanır. 

Meme küçültme ameliyatında küçültülecek olan kısım alınırken az da olsa süt kanallarına dokunulmuş olabilir bu yüzden hasta ameliyattan sonra doğum planlıyorsa böyle bir riskin olduğunu bilmesinde fayda vardır. Memenin büyüklüğüne bağlı olarak meme ucuna dokunulmadan yapılabilen ameliyatlarda olmaktadır. Ameliyatın ne şekilde gerçekleştirileceği hastanın memesinin büyüklüğüne ve istediği küçültme işlemine bağlıdır.

Meme küçültme ameliyatında içerden kendiliğinden kaybolan dikişler kullanılır, bu nedenle memede dikiş izi olmaz. Ameliyat sonrasında sadece kesi atılan yerde küçük, rahatsız etmeyecek bir iz olmaktadır ancak bu iz zaman içinde yok olacaktır. Ameliyattan sonra memede şişlik ve ödem oluşabilir. Şişlik ve ödem dolgunluk hissi verdiği için hasta için rahatsız edici bir durum olabilir fakat 4. günden itibaren yavaş yavaş azalacaktır. Ameliyattan sonra hastanın bünyesine bağlı olarak çok hafif ağrılar olabilmektedir. Bu ağrılara buz koyularak ortadan kaldırmak mümkün olacaktır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı

Meme dikleştirme ameliyatı hamilelik, aşırı kilo kaybı ve yaş ilerledikçe yer çekimine karşı yenik düşerek oluşan sarkmaları gidermek için yapılır. Meme dokusunda bulunan bağlar zaman içerisinde gevşer ve deri elastikliğini kaybeder böylece sarkmalar meydana gelir. Meme dikleştirme ameliyatıyla bu sarkmalar giderilir ve hastanın istediği şekle getirilir. Meme dikleştirme ameliyatı 18 -20 yaşlarından itibaren yapılabilmektedir ancak orta yaşlarda doğum ve emzirme sonrası yapılması önerilir.

Meme dikleştirme ameliyatında fazla olan deri çıkarılarak meme başı olması gereken yere getirilir böylece meme dokusuna şekil verilerek dikleştirme işlemi gerçekleştirilir. Bu ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir.

   Op. Dr. Ahmet Tuna EREN

Kayseri Burun Estetiği Doktoru

Meme Estetiği Randevusu Al

 

Soru ve Düşüncelerini Yaz

(2 Yorum)

 • dudu uslucan

  merhaba, ben gögüs estetigi olmak istiyorum. 23/08 den itibaren 2 hafta boyunca kayserideyim. bunun icin nasil randevu ala bilirim? randevu almama gerek varmi?
  eger amelyat olmaya kara verirsem, bu 2 hafta icinde mümkünmü??

  • Burun Estetigi

   Merhaba, +90 352 225 45 50’den muayene randevusu alabilirsiniz. Detayları kliniğimde görüşelim.

 • E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir