Karın Germe

[yasr_visitor_votes size="large"]

Karın germe ameliyatı hamilelik, aşırı kilo kaybı, kalıtım gibi nedenler sonucunda karın bölgesinde oluşan sarkmaları, çatlakları gidermek için uygulanan bir yöntemdir. Birden fazla doğum yapmış kişilerde oluşan sarkmalar ve çatlaklar ne kadar spor yapılsa da gitmemektedir çünkü hamilelik sırasında karın duvarındaki kaslar gevşemektedir. Karın germe  ameliyatıyla bu kaslar sıkılaştırılarak düz bir karına sahip olmaları sağlanır.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi

Karın germe ameliyatı yaptıracak hasta sigara kullanıyorsa bunu doktora bildirmeli ve belli bir süre sigara kullanmaması sağlanmalıdır.

Aspirin gibi kan sulandıran ilaçlar kullanılmamalıdır. Hastanın devamlı kullandığı ilaçlar varsa bunu doktora bildirmelidir.

Karın Germe Ameliyatı ve Sonrası

Abdominoplasti denilen bu ameliyatla gevşeyen karın kası onarılır, fazla deri ve yağlar çıkarılarak daha düz ve pürüzsüz bir karın görünümü kazandırılır. Cilt altında sıvı birikimini önlemek için dren koyulur. Karın germe ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyat süresi 2-3 saat aralığındadır.

Karın germe ameliyatını diğer estetik ameliyatlara göre biraz daha zor bir ameliyattır. Karın kaslarının onarılıp sıkıştırılmasından dolayı ameliyattan sonra 1-2 gün ağrı olabilmektedir. Bu ağrılar doktorunuzun verdiği ağrı kesicilerle kolayca giderilmektedir. Karın kaslarının sıkıştırılmasından dolayı ameliyat sonrasında korse takılmış hissi oluşabilmektedir. Karın germe ameliyatından sonra 1 gün hastanede kalmak gerekebilmektedir. Koyulan drenler 1-2 gün içerisinde çıkarılabilmektedir. Ameliyattan 1-2 gün sonra hasta yavaş yavaş öne eğik şekilde yürütülmektedir. Karın germe ameliyatından sonra sezaryen izinden biraz daha uzun bir iz olmaktadır. Bu iz iç çamaşırı altına gizlenmektedir. Ameliyat sonrasında şişlik, ödem ve morluklar oluşabilmektedir bunlarda 3 hafta içinde yavaş yavaş azalacaktır. Ameliyattan sonra 3-4 hafta doktorun önerdiği korse kullanılmalıdır. Hasta karın germe ameliyatından 1 hafta sonra normal yaşamına geri  önebilmektedir. Karın bölgesinin istenilen şekli alması ise 6 ayı bulmaktadır.

   Op. Dr. Ahmet Tuna EREN

Kayseri Burun Estetiği Doktoru

 

Karın Germe Randevusu

Karın Germe Soru - Cevap

Soru ve Düşüncelerini Yaz

(0 Yorum)

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir